Русија ќе испрати најново оружје и опрема во Белорусија

Русија денеска потврди дека во блиска иднина на Белорусија ќе и испорача најново оружје и воена опрема, соопшти белоруската новинска агенција Белта.

Државната белоруска новинска агенција објави дека тоа е дел договорот постигнат на денешната средба во Москва меѓу лидерите на Русија и Белорусија.

Белта, исто така, информира дека рускиот претседател Владимир Путин и белорускиот лидер Александар Лукашенко на состанокот во Кремљ се договориле за заеднички чекори за меѓусебна поддршка во справувањето со западните санкции, вклучително и цените на енергенсите.

Back to top button
Close