Русија и Украина утре ќе преговараат за прекин на огнот

Русија и Украина ќе разговараат за прекин на огнот на претстојните преговори на границата меѓу Полска и Белорусија, изјави главниот преговарач на Москва, речиси една недела по инвазијата врз нејзиниот сосед.

„Украинската делегација веќе го напушти Киев. Очекуваме тие да бидат тука утре наутро за разговори за прекин на огнот “, рече Владимир Медински.

Украинското претседателство потврди дека нивната делегација е „на пат“ кон местото на разговорите

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close