Руски владин авион „летна“ кон Вашингтон за да ги земе протераните дипломати од САД  

Рускиот владин авион, кој се движи од Санкт Петербург кон Вашингтон, ќе ги врати руските дипломати назад во нивната земја, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова на нејзиниот канал на Телеграм.

Овој авион ќе ги врати руските дипломати во нивната татковина, откако американската влада ги прогласи за персона нон грата, додаде Захарова, без да прецизира кога точно тоа ќе се случи.

 

Владата на САД одобри чартер лет на руската влада за да го олесни заминувањето на рускиот персонал од Мисијата на Обединетите Нации (ОН) кои беа протерани поради злоупотреба на нивните привилегии на престој, пренесува Си-Ен-Ен.

„Овој посебен исклучок беше направен во согласност со федералните регулативи за да се обезбеди дека персоналот на руската мисија и нивните семејства ќе заминат до датумот што го наложивме“, рече портпаролот на Стејт департментот

 

 

Back to top button
Close