Сајнц и Ферари сè уште без согласност за нов договор

Карлос Сајнц сè уште не може да се договори со Ферари за нов договор, објави „Formu1a.uno“.

Претходно беше објавено дека Ферари и Шарл Леклер постигнале договор и ќе се обврзат на нова петгодишна соработка. Во исто време, Ферари му нуди на Сајнц едногодишен договор, додека Шпанецот смета на подолгорочна соработка.

Неодамна Сајнц изјави дека би сакал да го реши прашањето за нов договор пред почетокот на сезоната 2024 година, за да не му го одвлекуваат вниманието од проблеми со трети лица во текот на првенството.

Според „Formu1a.uno“, раководството на Ферари не би сакало да се посвети на Сајнц со долгорочни обврски. Претходно неколку извори објавија информации за интересот на Скудерија да избере нов партнер за Шарл Леклер во 2025 година, кога договорите на многу водечки пилоти истекуваат со нивните тимови во Формула 1.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close