Се очекува САД да ја прогласат Кенија за главен сојузник надвор од НАТО

Американскиот претседател Џо Бајден се очекува да ја прогласи Кенија за главен сојузник надвор од НАТО за време на тридневната државна посета на кенискиот претседател Вилијам Руто, изјави извор запознаен со плановите.

Кенија ќе биде првата субсахарска африканска земја што ќе ја добие ознаката, како одраз на напорите на Вашингтон за продлабочување на односите со источноафриканската нација, која долго време има блиски врски со Русија и Кина.

За време на пречекот, Бајден им рече на новинарите дека планира да ја посети Африка во февруари по претседателските избори во САД. Двајцата лидери повторно ќе се сретнат во четврток, по што ќе следи заедничка прес-конференција и гала вечера.

Високи функционери рекоа дека Бајден и Руто ќе разговараат за низа прашања за време на состанокот, вклучително и трговијата, олеснувањето на долгот и иднината на Хаити, Украина, Судан и други области.

Бајден најави и нова ера на технолошка соработка меѓу двете земји, која ќе вклучува работа на сајбер безбедност, вештачка интелигенција и полупроводници.

Соединетите Американски Држави, исто така, ќе објават нови инвестиции од 250 милиони американски долари преку американската меѓународна финансиска корпорација за развој (DFC), проширувајќи го портфолиото на американската финансиска агенција во Кенија на повеќе од 1 милијарда долари.

Двете земји споделуваат посветеност да се осигура дека технологијата е развиена и применета на начин кој промовира транспарентност, одговорност и човекови права, рече американскиот претставник.

Кенија, како и Соединетите Американски Држави, стана „мотор за иновации“ и нејзиниот технолошки центар вреден милијарди долари „Силикон Савана“ е дом на повеќе од 200 стартапи во различни сектори, вклучително и чиста енергија, микроелектроника, финална технологија и е- трговија, рече претставникот.

Назначувањето на Бајден на Кенија за главен сојузник надвор од НАТО доаѓа додека таа се подготвува да испрати војници на Хаити како дел од мисијата на ОН за справување со безбедносната криза на Карибите.

САД ја доделуваат оваа ознака на блиски сојузници надвор од НАТО кои имаат стратешки работни односи со американската војска.

Во март, Бајден го именуваше Катар за главен сојузник на САД надвор од НАТО, исполнувајќи го ветувањето што му го даде на Катар претходно оваа година.

Ѓуд Мур, раководител на Африканската иницијатива во Центарот за глобален развој, рече дека Кенија се покажала како сигурен партнер за САД во време кога Јужна Африка води понезависна надворешна политика.

Соработник во Центарот за стратешки и меѓународни студии Камерон Хадсон рече дека овој потег ќе ја официјализира промената што ја виде Кенија „поотворено да се движи во орбитата на САД“ во последниве години, вклучително и поголема соработка во Сомалија.

„Тоа е многу значајно. Ниту една друга субсахарска африканска земја го нема“, рече тој.

Back to top button
Close