Шведска размислува за воведување трета, бустер доза вакцина против коронавирусот

– Шведска размислува во 2022 година да понуди бустер вакцина против коронавирусот за „поголем дел од населението“, соопштија денеска шведските здравствени власти.

Есенва, како што е наведено, дополнителна доза од вакцината може да почне да и се дава на најзагрозената популација.

Конечната одлука, меѓутоа, се уште не е донесена, соопшти шведската Агенција за јавно здравје.

Неколку земји размислуваат да предложат воведување бустер вакцина против коронавирусот во време кога се евидентираат се поголем број случаи на делта варијантата на вирусот.

Back to top button
Close