Синер го победи Хуркач во финалето на турнирот во Хале


Италијанецот Јаник Синер го победи Полјакот Хуберт Хуркач во денешното финале на турнирот од серијата АТП 500 во Хале (Германија).

Натпреварот траеше 1 час и 51 минута и заврши со 2:0, по сетови 7:6 (10:8) и 7:6 (7:2).

Синер забележа 10 аса во текот на играта, направи една двојна грешка и не реализираше ниту една од трите брејк топки. Хуркач имаше 13 аса и не ја реализира единствената брејк-топка.

Дваесет и двегодишниот Синер го освои 14. АТП турнир во кариерата.

Оваа сезона светскиот рекет број еден има четири победи во исто толку финалиња на АТП турнирите.

Back to top button
Close