Сиромашно коло со голови во ПМФЛ

Само шест голови донесоа денешните пет натпревари во рамки на 9. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), кое ќе биде заокружено утре со дербито меѓу Шкупи и Работнички.

Актуелниот првак Шкендија попладнево ја забележа најубедливата победа, совладувајќи го во Тетово Борец со 3-0.

9. коло резултати:

Шкендија – Борец 3-0, Брегалница – Струга 1-0, Скопје – Академија Пандев 0-0, Македонија ЃП – Ренова 1-1, Пелистер – Тиквеш 0-0.

Недела, 15 часот.

Шкупи – Работнички

Табела: Ренова 18, Шкупи 17, (-1) Академија Пандев 15, Работнички 15(-1), Шкендија 14, Струга 13, Брегалница 13, Македонија ЃП 10, Скопје 9, Борец 7, Тиквеш 6, Пелистер 4.

Back to top button
Close