Скалони: Веќе решив како ќе игра Аргентина против Франција

epa10346917 Head coach Lionel Scaloni of Argentina during the FIFA World Cup 2022 round of 16 soccer match between Argentina and Australia at Ahmad bin Ali Stadium in Doha, Qatar, 03 December 2022. EPA-EFE/Abedin Taherkenareh

Селекторот на аргентинската фудбалска репрезентација зборуваше за утрешното финале против Франција на Светското првенство  2022.

– Францускиот тим не е само Мбапе. Во нивниот ростер има многу, многу опасни играчи. Килијан е млад и сè уште може да се развива како играч. Веќе решив како ќе играме против нив. Останува само уште еден тренинг. Нашата идеја е да му задаваме проблеми на противникот, а ние да бидеме изложени на опасност што помалку, изјави Скалони.

Финалниот натпревар на Мундијалот во Катар ќе се одигра утре во Лусаил со почеток во 16 часот.

Денес во малото финале, Хрватска го победи Мароко со 2:1 и го освои Ð �ронзениот медал.

Back to top button
Close