СП 2022: Кејн ја презеде одговорноста по поразот од Франција

epaselect epa10360290 Harry Kane of England reacts after missing a penalty during the FIFA World Cup 2022 quarter final soccer match between England and France at Al Bayt Stadium in Al Khor, Qatar, 10 December 2022. EPA-EFE/Ronald Wittek

Англискиот напаѓач Хари Кејн се осврна на поразот од репрезентацијата на Франција (1:2) синоќа во четвртфиналето на Светското првенство во Катар.

– Мундијал се одржува на секои четири години, следната можност ќе треба да се чека долго време. Горд сум на момците, имавме одличен турнир. Ја преземам одговорноста. Имаме талентирани фудбалери, Европското првенство ќе се одржи за година и пол. Тешко е не само за мене, туку и за сите други. Сепак, ова е фудбал, спорт, треба да се оди напред, рече Кејн во интервју за „ITV“.

Селекцијата на Англија не успеа да ја помине Франција во четвртфиналето. При резултат 1:2, 29-годишниот Англичанец не успеа да реализира пенал.

Репрезентацијата на Англија по деветти пат учествуваше во четвртфиналето на Светското првенство, но Британците само три пати успеаја да се пробијат во полуфиналето.

Францускиот во полуфиналето на 14 декември ќе игра со селекцијата на Мароко

Back to top button
Close