Судот ја потврди 9-годишната затворска казна на Навални

На 24 мај, руското правосудство по жалба ја потврди деветгодишната затворска казна за опозицискиот политичар Алексеј Навални, осуден за „измама“ и „непочитување на судот“.

“Пресудата на судот во Лефортово од 22 март останува непроменета и стапува во сила веднаш“, изјави судијата на Московскиот општински суд, пренесува Хина.

Навални, жесток борец против корупцијата, со првостепена пресуда на 22 март беше осуден на девет години затвор.

Тој е првенствено обвинет за проневера на милиони рубљи исплатени на неговите антикорупциски здруженија.

Деветгодишниот затвор вклучува казна изречена во март 2021 година за „измама“, случај од 2014 година во кој е вмешана француската компанија Ив Рошер.

45-годишникот моментално издржува затворска казна од две и пол години за прекршување на условната казна во врска со претходно обвинение за измама, кое во март годинава беше продолжено на девет години бидејќи беше прогласен за виновен. за проневера и непочитување на судот.

Адвокатите на Навални најавија жалба на пресудата.

Навални се обрати на видео-конференција од казнената колонија Покров на околу 100 километри од Москва и им рече на судиите дека го „презира“ нивниот суд и систем.

„Ова судење нема смисла. Секако дека не би сакал да бидам во ќелија. Повеќе би сакал да ги гледам моите деца како растат, но ги повикувам луѓето да не се плашат, бидејќи стравот е злосторство против нашата иднина“, рече Навални по пресудата.

Back to top button
Close