Тен Хаг не се откажува од потписот на Де Јонг

epa09812401 FC Barcelona’s Frenkie de Jong during the team’s training held at Joan Gamper Sports City in Barcelona, Spain, 09 March 2022. FC Barcelona will face Galatasaray in their Europa League round of 16th first leg match on 10 March. EPA-EFE/ALEJANDRO GARCIA

Тренерот на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хег ќе направи уште еден обид да го ангажира играчот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг. Според „Барса Универзал“ Тен Хаг на лето ќе направи обид за трансфер на Де Јонг.

Забележано е дека самиот фудбалер во приватен разговор со тренерот му признал дека е подготвен да се приклучи во таборот на „Црвените ѓаволи“ по завршувањето на тековната сезона.

Дваесет и петгодишниот Холанѓанец дојде во Барселона од Ајакс во јули 2019 година.

Оваа сезона Де Јонг забележа 23 настапи за шпанскиот клуб, постигнувајќи два гола и една асистенција

Back to top button
Close