Тен Хаг сака да го види Де Јонг во Манчестер јунајтед

epa09625737 Ajax’s coach Erik ten Hag attends a press conference at the Johan Cruijff ArenA in Amsterdam, Netherlands, 06 December 2021. Ajax will face Sporting FC in their UEFA Champions League group stage match on 07 December 2021. EPA-EFE/MAURICE VAN STEEN

Манчестер јунајтед е заинтересиран за играчот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг, објави „Diario Sport“.

Според шпанскиот спортски весник, по назначувањето на Ерик тен Хаг на местото главен тренер на Манчестер јунајтед, 24-годишниот Холанѓанец станал главна цел на англискиот клуб.

Забележано е дека Тен Хаг, под чие водство играчот од средниот ред играше во Ајакс, лично сака да го види во Манчестер јунајтед.

Во исто време, Барселона не сака да го продаде Де Јонг. Самиот играч исто така не сака да го напушти каталонскиот клуб.

Но, трансферот сепак може да се случи, со оглед на одличните односи меѓу тренерот и играчот. Каталонскиот клуб може да се согласи на продажба на Холанѓанецот доколку добие профитабилна понуда. Каталонците се подготвени да слушаат понуди за сите играчи, бидејќи сакаат да ја подобрат финансиската состојба.

Де Јонг оваа сезона постигна четири гола и има пет асистенции на 42 натпревари за Барселона во сите натпреварувања. Договорот на играчот од средниот ред со клубот е до 30 јуни 2026 година

Back to top button
Close