Трамп: Кина би можела да ја заземе американската база Баграм во Авганистан

epa09329222 Former US President Donald J. Trump speaks during a press conference at Trump National Golf Club Bedminster in Bedminster, New Jersey, USA, 07 July 2021. At the event, Trump announced plans to file a class action lawsuit against Facebook and Twitter for alleged censorship. EPA-EFE/JUSTIN LANE
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп верува дека Кина наскоро ќе ја преземе воздухопловната база Баграм во Авганистан, доколку веќе не го сторила тоа.

– Го намаливме контингентот на 2.000 војници, но јас би го задржал Баграм (воено воздухопловна база во источен Авганистан). Ова е одлична воздухопловна база, во неа инвестиравме милијарди долари. Не ја задржавме поради Авганистан, туку ја задржавме бидејќи е еден час до местото каде Кина произведува нуклеарно оружје. Но, ние заминавме само за една ноќ, истакна тој вчера на конгресот на Националната асоцијација за оружје на САД во Хјустон, Тексас.

– Само помислете, инвестиравме милијарди и милијарди долари и сега базата наскоро ќе биде преземена од Кина, ако веќе не го сторила тоа, додаде Трамп

Back to top button
Close