Уапсена е позната новинарка во Турција поради наводни навреди кон Ердоган

Полицијата ја уапсила Кабас околу два часот наутро и прво ја одвела во главната полициска станица во Истанбул, а потоа ја префрлила во главниот градски суд, кој подоцна ја донел одлуката за официјалното апсење, објави телевизијата, пренесе Ројтерс.

Законот во Турција предвидува затворска казна од една до четири години за навреда на претседателот.

Back to top button
Close