УЕФА ја казни Украина за расистичко однесување на нејзините навивачи

Украинскиот фудбалски сојуз (УАФ) е казнет за расистичкото однесување на навивачите за време на натпреварот на репрезентацијата против Италија (0:0) на квалификацискиот турнир за Европското првенство 2024.

Казната е делумно затворање на трибините за следниот домашен натпревар. Покрај тоа, УАФ е казнет со 20 илјади евра.

Украинската репрезентација не успеа директно да се пласира на главниот турнир Еуро 2024, завршувајќи на третото место во групата Ц, зад селекциите на Англија и Италија.

Сепак, Украина има шанса да се квалификува за Европското првенство преку плејофот од Лигата на нации.

Back to top button
Close