УЕФА ја претстави топката за плејофот и финалниот натпревар од Лигата на шампионите

 Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) денес ја претстави официјалната топка за натпреварите за плејофот и финалето на Лигата на шампионите.

Дизајнот на топката го слави Лондон со живописни графики кои прикажуваат два лава кои рикаат и се борат меѓу ѕвездите.

-Иако лавот е симбол на богатата историја и култура на Англија и нејзиниот главен град, тој исто така ја претставува храброста и силата на играчите и величественоста на најпосакуваниот трофеј во европскиот клупски фудбал, се вели во соопштението на прес-службата на УЕФА.

Официјалната топка на турнирот беше именувана „UCL Pro Ball London“.

Двојки за осминафиналето:
Порто – Арсенал
Наполи – Барселона
ПСЖ – Реал Сосиедад
Интер – Атлетико Мадрид
ПСВ – Борусија Дортмунд
Лацио – Баерн
Копенхаген – Манчестер сити
Лајпциг – Реал Мадрид.

Првите натпревари од осминафиналето во Лигата на шампионите 2023/24 ќе се одиграат на 13, 14, 20 и 21 февруари на терените на екипите неносителите, реваншите ќе бидат на 5, 6, 12 март. и 13, 2024 година.

Финалето на Лигата на шампионите оваа сезона ќе се одигра на 1 јуни на стадионот „Вембли“ во Лондон.

Актуелен победник на турнирот е Манчестер сити.

Back to top button
Close