УЕФА планира да ја реформира Лигата на шампионите до 2024 година

 Европската фудбалска федерација развива нов формат за Лигата на шампионите, пренесува „АС“.

Според изворот, претседателот на организацијата, Александар Чеферин, преговара со пет претставници на Европската клупска асоцијација (ЕЦА): Реал Мадрид, Јувентус, Манчестер јунајтед, Фенербахче и ПСЖ.

УЕФА, наводно, планира да им даде на најголемите клубови во Европа повлијателна улога на новиот турнир и има намера да развие нов систем за дистрибуција на приходите. Како дел од реформата, може да се создаде нова компанија, во која и УЕФА и клубовите учесници можат да добијат свој удел.

Реформата е планирана за 2024 година, со претпоставка дека може да се случи една до две години порано доколку преговорите бидат успешни и брзи. Забележано е дека тоа може да влијае на националните турнири. Бројот на учесници во врвните европски првенства може да се намали на 16 екипи, а бројот на етапите во куп-натпреварите да се намали на 4-5.

Back to top button
Close