Украина се огласи за налогот за апсење на Путин: Оваа наредба е само почеток

Високите украински функционери ја поздравија веста дека Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на Владимир Путин.

Главниот обвинител Андриј Костин рече дека одлуката е „историска за Украина и за целиот меѓународен правен систем“.

Андриј Јермак, началникот на кабинетот на украинскиот претседател Зеленски, рече дека „наредбата е само почеток“.

Back to top button
Close