Унгарија заговара регионална фудбалска лига со клубови од Централна и Источна Европа

Претседателот на најтрофејниот унгарски клуб Ференцварош, Габор Курбатов, го актуализираше денеска во интервју за Инфостарт потенцијалното формирање фудбалски лига на Централна и Источна Европа.

„Со години размислуваме за тоа. Ние сме мал пазар, десет милиони луѓе. Водечките светски екипи имаат буџети од една милијарда евра. Ние како Ференцварош имаме 50 милиони евра и тоа нè ограничува, бидејќи спонзорите можеме да ги донесеме само за десет милини луѓе, а телевизиската гледаност е само за оваа земја“, изјави Курбатов.

Тој рече дека сите клубови од Централна и Источна Европа споделуваат исти проблеми.

„Потребен ни е поголем пазар. Размислете, ако тука играме со Црвена ѕвезда, загрепски Динамо, Лудогорец, Стеауа, Слован Братислава, тие натпревари би имале поинаква атмосфера, би биле поспектакуларни“, рече првиот човек на Ференцварош.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close