УНИЦЕФ: Од Украина евакуирани повеќе од милион деца  

Повеќе од милион деца се евакуирани од Украина во соседните земји за помалку од две седмици од почетокот на оружениот конфликт во таа земја, изјави Кетрин Расел, извршната директорка на УНИЦЕФ.

Според неа, во конфликтот се убиени најмалку 37, а повредени 50 деца. Раселсо згрозување го осуди пријавениот напад врз детската болница во Мариупол и покрај договорениот прекин на огнот.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека цивилните објекти не биле цел на руските напади

 

 

Back to top button
Close