Уништен споменикот на Хајле Селасие во Лондон

Споменикот на поранешниот лидер на Етиопија, Хајле Селасие, кој е лоциран во паркот во Вимблдон, е уништен, соопшти денеска лондонската полиција.

Инцидентот се случил во вторникот вечерта, а полицијата го истражува случајот.

Се претпоставува дека инцидентот е поврзан со убиството на популарниот етиописки пејач Хачалу Хундес. Тој е убиен на почетокот од недела, а поради неговата смрт во Етиопија беа организирани протести, при што се приведени 81 лице.

Селасие во 1936 година живеел во егзил во Лондон, по инвазијаа на Италија врз Етиопија.

Back to top button
Close