Уништени се снимките од видео-надзорот на „Стад де Франс“ за инцидентите пред финалето на ЛШ

epa09982203 Liverpool FC fans gather in Liverpool ahead of the UEFA Champions League final between Liverpool FC and Real Madrid in Liverpool, Britain, 28 May 2022. EPA-EFE/JAMES SPEAKMAN
Префектот на париската полиција Дидие Лалемент и претставници на Француската фудбалска федерација (ФФФ) се појавија денес на сослушување пред комисија на Францускиот сенат за катастрофалната организација на настанот, при што е откриено дека снимките од видео надзорот се уништени, јави дописникот на МИА од Париз.

Видеата од надзорните уреди околу „Стад де Франс“ за време на финалето на Лигата на шампионите се избришани бидејќи не биле побарани „во рок од седум дена“, изјави претставник на ФФФ.

Информации кои сигурно ќе успеат да подгреат, доколку е потребно, нови сомнежи. Додека Ерван Ле Превост, директорот за институционални односи на Француската фудбалска федерација беше сослушан овој четврток во Сенатот за финалето на Лигата на шампионите во сабота на 28 мај, овој објави дека сликите од видео надзорот на стадионот се „уништени“.

Префектот на париската полиција Дидие Лалемент и претставници на ФФФ беа на аудиција за катастрофалната организација на настанот, по министерот за внатрешни работи Жералд Дарманан.

Од своја страна, Ерван Ле Превост даде важни информации во врска со видео надзорот на спортскиот објект: „Сликите се достапни седум дена. Тие потоа автоматски се уништуваат. Требаше да имаме барање да им ги обезбедиме на различните популации“, рече тој. И да додаде: „Бидејќи поминав цел ден во штабот на обезбедувањето, сликите се крајно насилни“.

Веста веднаш предизвика реакции на социјалните мрежи, многу коментатори го иронизираат или осудуваат „бришењето на доказите“, други го осудуваат непостапувањето на правдата.

Судијата Ерик Халфен, судија и основач на здружението Антикор реагираше зачудено: „Не гледам што ги спречи да се чуваат сликите дури и ако обвинителството не ги побарало…“.

Гледачи без билети кои се качуваат на портите, поддржувачи и семејства испрскани со солзавец, други жртви на грабежи или напади: мерките за одржување на редот за време на најважниот натпревар на сезоната во Европа предизвика жестоките дебати во Франција и Англија, за одговорноста за ова фијаско.

Back to top button
Close