Утре стартува јубилејната 30 македонска кошаркарска сезона

Со натпреварите од воведното коло претстојниот викенд почнува јубилејната 30. сезона во Првата македонската кошаркарска лига во машка конкуренција.

Титулата ја брани МЗТ Скопје Аеродром, а меѓу 12 клубови првпат во прволигашката конкуренција ќе дебитираат скопските екипи Феникс 2010 и Ангели.

Најтрофеен клуб со 15 титули е Работнички, пред градскиот ривал МЗТ Скопје Аеродром со осум, а низ историјата трофејот го освојуваа и Фени Индустри во четири наврати и по еднаш Никол Ферт и Струмица.

ПРВА ЛИГА-МАЖИ

ДВОЈКИ 1. КОЛО

2. ОКТОМВРИ (САБОТА):

14.00: Феникс 2010 – Навико Академија ФМП

Мала сала на СЦ „Јане Сандански“ – Скопје

16.30: МЗТ Скопје Уни Банка – Работнички

Мала сала на СЦ „Јане Сандански“ – Скопје

18.00: Еуро Никел 2005 – Гостивар

Сала „Јасмин“ – Кавадарци

3. ОКТОМВРИ (НЕДЕЛА):

18.30: Пелистер – МЗТ Скопје Аеродром

Сала „Младост“ – Битола. ег/лв/

Back to top button
Close