Јужнокорејски активисти преку граница пуштија балони со летоци против севернокорејскиот лидер

Активисти од Јужна Кореја испратија десетици илјади летоци во балони со хелиум преку границата со Северна Кореја, по вторпат во последните три дена, а во кои го осудуваат лидерот на таа земја Ким Џонг-ун, јавува Би Би Си.

Ова е последен во низата инциденти на Корејскиот Полуостров што доведе до затегнати односи меѓу двете соседни земји.

Балоните со вакви пораки, кои ги повикуваат граѓаните да ја пребегнат од Северна Кореја, честопати ги испраќаат дезертери, конзервативни и верски групи. Голем дел од населението на Јужна Кореја се спротивставува на испраќање балони со вакви пораки, поради загриженост за можни напади од север.

Back to top button
Close