Вајнштајн осуден на 23 години затвор за силување, во Калифорнија го чекаат нови судења

Харви Вајнштајн, поранешен филмски продуцент и осуденик, ќе биде екстрадиран во државата Калифорнија за да му се суди за други обвиненија за сексуално насилство.

Имено, Харви во моментов издржува 23-годишна казна за сексуален напад. Сепак, државниот суд во Њујорк одлучи да го предаде осудениот на властите во Калифорнија за да може да му се суди таму врз основа на единаесет обвиненија за други обвиненија за сексуално насилство врз пет жени во периодот од 2004 до 2013 година.

Неговите адвокати се спротивставуваат на ваквата судска одлука и изјавуваат дека тој треба да остане во Њујорк поради неопходната здравствена заштита. Тие најавија жалба против новата судска одлука, објави „Би-Би-Си“.

Вајнштајн се очекува да биде екстрадиран во Калифорнија кон средината на јули, а неговиот адвокат Марк Верксман за „Рутерс“ изјави дека е крајно разочаран од судската одлука.

Марк Верксман во е-пошта изјави дека Вајнштајн се жали на одлуката и бара судија во Лос Анџелес да ја блокира екстрадицијата се додека не добие потребна медицинска помош во Њујорк.

„Ако Калифорнија не го земе господин Вајнштајн во разумен рок, не заборавајте да се вратите да ме видите“, му рече судијата Кенет Кејс на адвокатот што го застапуваше Вајнштајн.

Back to top button
Close