Ван Бастен: Тие кои велат дека Роналдо е подобар од Меси, не разбираат фудбал

epa06029228 FIFA Chief Technical Development officer Marco Van Basten attends a media briefing on video assistant refereeing, goal-line technology and the Laws of the Game at the ‘Saint-Petersburg’ arena in St. Petersburg, Russia, 15 June 2017. The FIFA Confederations Cup will run in Moscow, St. Petersburg, Kazan and Sochi from 17 June till 02 July. EPA/ANATOLY MALTSEV

Поранешниот напаѓач на Ајакс и Милан, Марко ван Бастен е уверен дека Лионел Меси е подобар од Кристијано Роналдо.

– Кристијано е одличен фудбалер, но оние кои велат дека е подобар од Меси, не го разбираат фудбалот или го кажуваат тоа со лоша намера. Меси е единствен. Не може да се имитира и не може да се повтори. Играч како него се појавува на секои 50 или 100 години. Како дете паднал во котел на фудбалски гениј.

Пеле, Марадона и Кројф за мене се тројцата најдобри играчи во историјата. Како дете сакав да бидам како Кројф. Тој ми беше пријател. Ми недостасува. Пеле и Марадона исто така беа неверојатни, изјави Ван Бастен за „Кориере дело спорт“.

Да потсетиме дека Меси седум пати ја има освоено Златната топка, додека Роналдо пет пати.

Back to top button
Close