Велика Британија ги отфрли барањата безусловно да ги пушти луѓето од Украина во земјата

Премиерот Борис Џонсон ги отфрли барањата за Британија да ги олесни визните барања за украинските бегалци кои бегаат од конфликтот, велејќи дека Британија е дарежлива земја, но мора да продолжи да проверува кој влегува во неа.

Обединетите нации проценуваат дека повеќе од 1,5 милиони луѓе ја напуштиле Украина откако Русија почна да го бомбардира својот сосед, а стотици илјади влегле во Полска, Романија, Словачка и на други места, пишува Ројтерс.

Одговарајќи на критиките дека Британија не прави доволно и е далеку зад своите европски соседи во помагањето да се реши најголемата хуманитарна криза на континентот од Втората светска војна, Џонсон рече:

„Ние сме многу, многу дарежлива земја. „Она што го сакаме е контрола и сакаме да можеме да провериме“, им рече тој на новинарите. „Мислам дека е разумно, со оглед на тоа што се случува во Украина, да се увериме дека имаме некоја основна способност да провериме кој доаѓа.

Британската влада беше осудена од добротворни организации, опозициски пратеници и Франција, откако нејзиното инсистирање бегалците прво да добијат визи значеше дека некои Украинци останаа заглавени во францускиот град Кале, неможејќи да влезат во Британија, што предизвика дипломатски конфликт.

Европската унија се согласи да им даде привремен престој на Украинците кои бегаат од инвазијата и да им дозволи пристап до вработување, социјална заштита и домување до три години.

 

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close