Венецуелскиот претседател му даде силна поддршка на Путин

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро му даде „силна поддршка” на рускиот колега Владимир Путин во денешниот телефонски разговор, додека руските трупи продолжуваат со инвазијата врз Украина, соопшти Кремљ.

– Николас Мадуро изрази силна поддршка за важните акции на Русија, осудувајќи ги дестабилизирачките дејствија на САД и НАТО и ја истакна важноста на борбата против кампањата на лаги и дезинформации што ја водат западните земји, се вели во соопштението, во кое се истакнува дека разговорот е одржан „на иницијатива на венецуелската страна”.

Путин, пак, „го изразил својот став за ситуацијата во врска со Украина, нагласувајќи дека целта на специјалната воена операција е заштита на цивилното население во Донбас (проруска сепаратистичка територија во источна Украина), признавање на ДНР и ЛНР (самопрогласените Народна Република Доњецк и Народна Република Луганск) од страна на Киев и рускиот суверенитет над Крим, демилитаризација и денацизација на украинската држава и гарантирањето на нејзиниот статус на неутрална држава без нуклеарно оружје”, се наведува во текстот

Back to top button
Close