(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) Милиони луѓе го гледаа затемнувањето на Сонцето

Милиони луѓе од Мексико, Канада и САД го гледаа реткиот феномен на целосно затемнување на Сонцето.

Месечината прво го блокираше сонцето за набљудувачите во Мексико, а потоа и во американската држава Тексас. Во Тексас, оркестар изведе музика од филмот „Војна на ѕвездите“ додека гледачите аплаудираа додека небото се расчистуваше за да им даде јасен поглед на затемнувањето на Сонцето.

Стотици вработени во Белата куќа го гледаа затемнувањето во Вашингтон, а претседателот Џозеф Бајден беше виден со очила за затемнување на Сонцето во рака додека се качуваше на претседателскиот авион во Висконсин, јавува Гласот на Америка.

Граѓаните на Индијанаполис добија шанса да го видат првото затемнување на Сонцето во градот по 800 години, објави НАСА на X.

Затемнувањето можеше да се погледне на веб-страницата и YouTube каналот на НАСА, а компанијата „Starlink“ на познатиот милијардер Илон Маск објави рендгенска снимка од сенката на Месечината на Земјата од својот сателит.

За разлика од делумното, кај целосното затемнување на Сонцето, небото се затемнува како да е самрак, што овозможува да се види короната на Сонцето, односно неговата светла бела атмосфера.

Back to top button
Close