ВИДЕО: Последните независни руски вести, ТВ Дожд, престана да емитува програма откако беше под притисок за покривање на инвазијата

Каналот го заврши своето последно емитување со прикажување на персоналот како заминува од сетот.

Рускиот телекомуникациски регулатор го обвини каналот за „поттикнување екстремизам, злоупотреба на руските граѓани, предизвикување масовно нарушување на јавната смиреност и безбедност и охрабрување на протести“.

Каналот потоа почна да пушта снимка од изведбата на Лебедово езеро на Чајковски.

Балетот се користел во емисиите од советската ера за да ја одбележи смртта на водачите, а се играл и за време на државниот удар во 1991 година, кој придонесе за крајот на Советскиот Сојуз.

Главниот уредник на станицата, Тихон Џјадко, ја напушти Русија во средата, велејќи дека тоа се должи на загриженоста за неговата безбедност.

„Главниот проблем е што ја покривавме Украина објективно, како професионални новинари и известувавме од различни страни. Имавме новинари кои одеа во живо и ја покриваа ситуацијата“, изјави за Би-Би-Си Екатерина Котрик, водителка на ТВ дожд и поранешен шеф на вести.

Таа мораше да ја напушти Русија поради новиот закон кој може да доведе до затворски казни до 15 години за луѓето кои намерно шират, како што Кремљ ги нарече „лажни“ информации за вооружените сили на Русија.

„Петнаесет години затвор затоа што само си ја завршивте работата“, рече г-ѓа Котрик. „Тоа е крај на демократијата во Русија. Секоја слобода е изгубена.

Радио станицата Ехо на Москва беше исклучена во вторникот. Во четвртокот беше целосно затворен од неговиот одбор на директори. Во него беа прикажани интервјуа од Украина кои ја опишуваат инвазијата.

Екатерина Шулман е политиколог кој презентираше програма на станицата кога беше симната од емитувањето.

„Луѓето како мене може да се најдат без каде да работат. Наскоро нема да има медиуми, предавални или други платформи каде што можеме да разговараме со јавноста“, изјави таа за Би-Би-Си.

Руската државна телевизија ја прикажа војната на многу поинаков начин од преносите што се гледаат низ остатокот од светот.

Back to top button
Close