(Видео)Транспарент среде вестите на најгледаната руска телевизија: „Стоп за војната, не верувајте во пропагадната, овде ве лажат“

Жената која го направила овој потег е всушност вработена во телевизијата Марија Овсијаникова, која била приведена во полиција и во моментов е на распит

Во вестите на една од најгледаните телевизии во Русија, Канал 1 ( до 2002 година познта како Руска јавна ТВ) вечерва се случи герила акција, при што зад презентерката која ги читаше вестите се појави жена со транспарент со порака против војната во Украина:

„Стоп за војната, не верувајте во пропагандата, овде ве лажат“,

е текстот на банерот напишан на рака.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close