Во Белорусија за една недела приведени над 100 лица

Во Белорусија за една недела се приведени повеќе од 100 лица, меѓу кои и неколку психолози и психијатри, противници на белоруските власти, соопшти синоќа групата за човекови права „Весна“.

Таа група соопшти дека најголемиот број приведени се во Минск, како и на запад и исток на Белорусија.

Според „Весна“ цел на властите се опозициски активисти, новинари, медицински работници, членови на спортски стрелачки клубови и луѓе кои работат со дронови.

Претставник на Весна рече дека белоруските безбедносни сили спроведуваат рации и претреси на лицата осомничени за вмешаност во неодамнешниот напад на руски воен авион стациониран во близина на белорускиот главен град.

Back to top button
Close