Во центар за мигранти во Словенија маж се заканувал дека ќе се разнесе и извикувал „Алах е голе

Вчеравечер се случи инцидент во центар за мигранти во Вич, кој полицијата го третира како терористички чин.

Околу 23 часот пред центарот за азил дошле двајца мажи, а едниот влегол во зградата и се заканил дека ќе се разнесе. Во исто време се известува дека тој извикал „Алаху акбар“, додека во автомобилот го чекал друг маж.

Како што пренесува 24ur.com, се наведува дека мажот е радикализиран Словенец, и бил уапсен од специјалната полициска единица на лице место

Back to top button
Close