Во фотелјата на Муареми до избор на нов, сегашниот заменик Дехари

Сега веке екс директорот на управата на финансовата полиија Арафат Муареми по оставката дефинитивно како што изјавил за медиумите дефинитивно заминува од финансовата полиција која ја води 4 години и моментално се пакува са замине на одмор а потоа ке одлуци кафе ке ја продолзи кариерата.

До избор на нов директор функцијата според тв Телма ќе ја извршува неговиот заменик Бесим Дехари долги години вработен на високи позиции на МВР. Муареми веднаш по веста дека Републичкиот обинител Јовевски ја суспендирал Вилма Русковска и уште две обвинителки кои направија претрес во финансовата полиција . поднесе оставка но следесе и веста дека на Муареми му истекол мандатот и тоа е причината за оставката а не како што напиша тој дека се повлекува за да нема сомнеж дека од позиција на функцијата ќе се обиде да влијае на истрагата за обвинувањата на обвинителството за организиран криминал дека правел злоупотреби користејки ја функцијата. Муаареми отфрла дека со Русковска имале политички судир и вели дека ревизијата утврдила дека претресот во институцијата и во неговиот кабинет Русковска го направила незаконски без да ја коментира нејзината суспензија.

Back to top button
Close