Во Индија четврти ден по ред над 300.000 случаи на Ковид-19

epa09699919 Members of the Bruhat Bengaluru Mahanagara Palike (BBMP) Marshals patrol the area looking for people not wearing a mask, amid rising COVID-19 cases in Bangalore, India 21 January 2022. The Karnataka State Government on 21 January lifted the weekend curfew with immediate effect, while the night curfew will remain in force between 10pm and 5am every day. EPA-EFE/JAGADEESH NV

 

 Во последните 24 часа во Индија се регистрирани 333.533 новозаразени со коронавирусот и 525 смртни случаи.

Според владини податоци, во земјата четврти ден по ред се пријавуваат повеќе од 300.000 нови случаи на коронавирус дневно.

Од почетокот на пандемијата во Индија од Ковид-19 починале 489.409 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од почетокот на оваа година, во различни делови на земјата во сила се различни рестриктивни мерки против коронавирусот поради омикрон.

Back to top button
Close