Во Иран почина девојка откако беше претепана од полицијата за морал

epa09407283 An Iranian woman wearing a face mask walks next to a wall painting of Iran?s national flag at a street in Tehran, Iran, 09 August 2021. According to the Health Ministry, Iran again recorded its highest number of COVID-19 death and cases as the country goes through the fifth wave of the coronavirus disease (COVID-19) pandemic, coupled with the Delta variant. EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

 

 Иранката Махса Амини, која беше претепана од полицијата за морал бидејќи не носеше хиџаб, почина во петокот откако падна во кома, соопшти нејзиното семејство.

Амини (22) минатата недела беше уапсена од иранската полиција за морал бидејќи наводно не се придржувала до строгите правила за покривање на главата. Според очевидци, Амини била претепана во полициското комбе.

Полицијата тврди дека Амини „одеднаш имала проблем со срцето”.

Изминатиот период зачестија информациите за репресии врз жените, пред сè врз тие за кои е оценето дека не се придржуваат до исламскиот кодекс на облекување, на кои им е забранет влез во владини институции и банки. На социјалните мрежи се појавија видео-снимки на кои се гледа како полицајците при приведувањето ги влечат по земја жените.

Многу Иранци директно го обвинуваат врховниот лидер Али Хамнеи за таквата ситуација. Неговиот говор од минатото повторно се споделува на социјалните мрежи во кој, тој ја оправдува улогата на моралната полиција и инсистира дека под исламско владеење, жените мора да бидат принудени да го почитуваат исламскиот кодекс на облекување.

Back to top button
Close