Во Словенија рекорден број новозаразени, нема олеснување на мерките

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени рекордни 13.911 заразени со коронавирусот, а дури 75,5 отсто од тестовите биле позитивни, па Владата не размислува за олеснување на мерките во сè уште тешката епидемиолошка состојба.

– И покрај се поголемиот број заразени, бројот на хоспитализирани е стабилен, но со вакво големо присуство на вирусот кај населението, очекуваме притисок врз одделенијата за интензивна нега. Затоа не размислуваме за дополнително олеснување на мерките, туку размислуваме за излезна стратегија, изјави инфектологот Матеја Логар, кој ја предводи владината експертска група за Ковид-19, коментирајќи ги високите бројки.

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 13.411 новозаразени со коронавирус од 18.428 ПЦР тестови, со 75,5 отсто позитивни, што е најголем број на заразени во еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти Националниот институт за јавно здравје (НИЈЗ).

Дополнително, направени се над 73.000 брзи антигенски тестови, чии резултати сè уште не се објавени бидејќи позитивните резултати треба последователно да се потврдат со ПЦР тестирање.

Седумдневниот просек на заразени во еден ден со новиот резултати е зголемен на 9.991 случај, а 14-дневната инциденца на заразени на сто илјади жители на 5.335 инфекции.

Во Словенија има 101.906 активни случаи, соопшти Министерството за здравство.

Во болниците моментално има 608 пациенти со коронавирус, од кои 135 се на одделенијата за интензивна нега, а во последните 24 часа починале 17 лица, со што вкупниот број на смртни случаи од последици од Ковид – 19 се искачи на 5.768.

Back to top button
Close