„Волстрит журнал“: Се очекува Бајден да го признае геноцидот врз Ерменците во Отоманската империја

– Американскиот претседател Џо Бајден има намера официјално да го признае геноцидот врз Ерменците во Отоманската империја, од почетокот на дваесеттиот век, јави „Волстрит журнал“, цитиран од Тасс.

Претседателот Бајден се очекува изјавата да ја даде в сабота, на 24 април, денот кога  Ерменија секоја година го слави Денот на сеќавањето на жртвите на ерменскиот геноцид.

Истовремено, извори на весникот забележуваат дека конечната одлука се уште не е донесена и Бајден може да се ограничи само на изјава во која нема да има официјално признавање на геноцидот.

Back to top button
Close