За прв пат во историјата на НБА, три екипи атакуваат на првото место во Конференцијата пред последното коло во регуларниот дел од сезоната

Во Западната конференција на НБА-лигата се создаде досега невидена ситуација.

Оклахома, Минесота и Денвер по 81 натпревар имаат ист биланс – 56 победи и 25 порази.

За прв пат во историјата на НБА, три екипи се во конкуренција за лидерската позиција во конференцијата на еден натпревар до крајот на регуларниот дел од сезоната.

Оклахома ќе го затвори регуларниот дел од сезоната со средба со Далас, Минесота ќе игра со Феникс, а Денвер со Мемфис.

Back to top button
Close