Загинаа седум цивили, од кои едно дете, при напад врз евакуациски конвој во близина на Киев  

Украинската разузнавачка служба соопшти дека загинале седум цивили, од кои едно дете, откако руските сили пукале врз евакуациски конвој во регионот на Киев.

Конвојот од жени и деца од селото Перемоха се движел селото Гостролуча по договорениот хуманитарен коридор и специјалната „зелена“ рута кога руските сили почнале да пукаат.

По нападот, окупаторите го принудија луѓето да се вратат во Перемок и не ги пуштаат од селото, се наведува во соопштението на украинската разузнавачка служба.

 

 

Back to top button
Close