Зеленски: Донбас ќе биде украински

epa09884214 Ukrainian President Volodymyr Zelensky addresses the South Korean parliamentary via video link at the National Assembly in Seoul, South Korea, 11 April 2022. Zelensky has been making a virtual world tour in recent weeks, lobbying foreign governments by video to help Ukraine defend itself against Russia’s invasion. EPA-EFE/Chung Sung-Jun / POOL
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија лаже ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини.

– Донбас ќе биде украински, истакна Зеленски во видео обраќањето. Тој додаде дека дури и ако Русија носи уништување и страдање насекаде, Украина сепак ќе го обнови секој град.

Зеленски оцени дека ситуацијата во Донбас е многу тешка и дека руските сили се обидуваат барем за 100 дена да ги постигнат целите што се надеваа дека ќе ги остварат уште во првите денови од конфликтот

Back to top button
Close