Зеленски ги обвини руските сили и Путин за употреба на забранети бомби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија за воени злосторства бидејќи како што тврди силите на Владимир Путин изведуваат напади со касетни и вакуумски бомби

Зеленски соопшти дека „дефинитивно ќе има меѓународен трибунал“ за, како што рече, „кршењето на сите конвенции“ и додаде дека „никој во светот нема да и прости на Русија за убиството на мирниот украински народ. ” Обвинителите во Хаг велат дека имаат намера да покренат истрага „што е можно поскоро“.

 

Изјавата Зеленки ја даде веднаш по бобардирањето на Харков со касетни бомби врз , во кое загинаа најмалку 11 лица, а беа ранети уште десетици, и откако украинскиот амбасадор во САД ги обвини силите на Путин дека користеле забранета термобарична бомба за напади. Киев.
Бомбардирањето на Харков продолжи и денеска наутро со истрелување ракета во близина на зградата на цивилната јавна администрација, уништувајќи го предниот пат и кревајќи ги во воздух прозорците на самата зграда. Снимките од внатрешноста покажуваат дека зградата е тешко оштетена, со срушени тавани и расфрлани урнатини.

Овие обвинувања доаѓаат во време кога руската инвазија на Украина – се соочува со неуспех во реализацијата на својот првичен план да ги окупира клучните цели и инфраструктура со прецизни удари – Руската воена операциј сега е влезена во нова фаза, и има за цел да ги држи под опсада градовите Харков, Киев. , Мариупол, Суми и Керсон, кои досега пружија жесток отпор

Back to top button
Close