Зеленски: Русија контролира 20% од земјата

Русија контролира околу 20 отсто од земјата, вели Зеленски, додека конфликтот влегува во својот 100-ти ден. „Десетици илјади“ луѓе загинаа во војната од почетокот на крајот на февруари, рече претседателот на Украина.

Зеленски зборуваше пред парламентот во Луксембург кога рече дека областа контролирана од Русија е поголема од Белгија, Холандија и Луксембург заедно, додавајќи дека „десетици илјади“ луѓе загинале во војната досега.

„Всушност, ова значи да се окарактеризира оваа војна како сеопфатна и затоа го повикуваме светот на поддршка“, рече тој.„Ако победиме во оваа војна, сите европејци ќе можат да продолжат да уживаат во својата слобода.Но, ако надвладее оваа личност која сака да уништи каква било слобода во Украина и Европа, тогаш ќе дојдат црни времиња за сите на континентот“, додаде тој, мислејќи на рускиот претседател Владимир Путин.

Откако не успеа да го преземе украинскиот главен град Киев претходно во војната, Русија се фокусира на југоисточниот регион Донбас, кој ги опфаќа Доњецк и Луганск, каде што ги поддржува сепаратистичките борци од 2014 година.

Back to top button
Close