21 нов случај на ковид-19, оздравени се 7, а починато е едно лице

Во последните 24 часа се направени 4 370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на ковид-19, информираше Министерството за здравство.

Новите случаи се во: Кичево – 6, Скопје и Тетово – по 4, Прилеп – 2, Битола, Велес, Дебар, Куманово и Охрид-по 1.

Регистрирани се 7 оздравени пациенти од: Скопје – 4, Кичево – 2 и Струмица – 1.

Пријавено е 1 починато лице од Куманово (72г),кое битката со вирусот ја загубило во болнички услови.

Активни се 438 случаи: Каква е состојбата по градови?

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155 528, бројката на оздравени пациенти е 149 619, на починати е 5 471, а бројот на активни случаи изнесува 438.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 68 608, Активни 189
 • Куманово 8 868, Активни 53
 • Прилеп 8318, Активни 33
 • Тетово 7 230, Активни 27
 • Битола 6 304, Активни 18
 • Велес 5 470, Активни 3
 • Гостивар 5180, Активни 15
 • Кавадарци 5 153, Активни 0
 • Охрид 5010, Активни 18
 • Штип 4 959, Активни 2
 • Струмица 4 113, Активни 6
 • Струга 2 981, Активни 4
 • Кочани 2 791, Активни 4
 • Кичево 2 577, Активни 25
 • Гевгелија 2 195, Активни 3
 • Неготино 2 184, Активни 4
 • Свети Николе 1 523, Активни 2
 • Ресен 1 234, Активни 1
 • Крива Паланка 1 222, Активни 2
 • Радовиш 1 161, Активни 7
 • Берово 1 029, Активни 0
 • Делчево 972, Активни 4
 • Дебар 941, Активни 2
 • Виница 886, Активни 5
 • Пробиштип 789, Активни 0
 • Валандово 666, Активни 1
 • Богданци 494, Активни 0
 • Крушево 490, Активни 1
 • Демир Хисар 400, Активни 3
 • Демир Капија 396, Активни 0
 • Кратово 376, Активни 3
 • Македонски Брод 359, Активни 1
 • Пехчево 268, Активни 0
 • Македонска Каменица 249, Активни 2
 • Дојран 132, Активни 0

Back to top button
Close