74 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 17, а починати се две лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 16, Тетово – 15, Куманово – 8, Гостивар – 7, Битола – 6, Кичево – 5, Дебар – 4, Струмица – 3, Прилеп, Штип  и Свети Николе – по 2, Охрид, Гевгелија , Радовиш и Берово – по 1.

Регистрирани сe 17 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Тетово – 5, Куманово – 2, Кичево и Кавадарци – по 1.

Регистрирани се две починати лица еден од Скопје и  еден од Кичево ,двајцата пациенти се од возрасната група 60+ и двајцата се починати во болнички услови.

Направени се 4.582 тестови преку: ИЈЗ-103, ЦЈЗ Скопје-43, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-38, ЦЈЗ Тетово–30, ЦЈЗ Куманово–30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–23, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-350, Биотек-180, Систина-84, лабораторија Лаор-363, Синлаб-24, Ремедика-13, Плодност–30, Генеа–23, Никоб лаб-1.049, ВФВ Медикал-53, Ели Медика-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.987.

Досега во земјата се направени вкупно 971.395 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.299 бројката на оздравени пациенти е 150.350, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 456.

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови  Заболени (вкупно)  Активни случаи (вкупно) 
Скопје 68874 146
Куманово 8936 52
Прилеп 8340 12
Тетово 7426 116
Битола 6327 17
Велес 5479 5
Гостивар 5219 30
Кавадарци 5157 1
Охрид 5027 8
Штип 4966 5
Струмица 4137 11
Струга 2986 5
Кочани 2799 6
Кичево 2614 13
Гевгелија 2197 2
Неготино 2184 0
Свети Николе 1528 3
Ресен 1234 0
Крива Паланка 1227 0
Радовиш 1164 3
Берово 1033 1
Делчево 974 1
Дебар 959 15
Виница 886 0
Пробиштип 789 0
Валандово 671 4
Богданци 494 0
Крушево 490 0
Демир Хисар 400 0
Демир Капија 396 0
Кратово 377 0
Македонски Брод 359 0
Пехчево 269 0
Македонска Каменица 249 0
Дојран 132 0
Вкупно  156299  456 

 

 

 

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

   
Дистрибуција по градови  Заболени (вкупно)  Активни случаи (вкупно) 
Скопје 68874 146
Куманово 8936 52
Прилеп 8340 12
Тетово 7426 116
Битола 6327 17
Велес 5479 5
Гостивар 5219 30
Кавадарци 5157 1
Охрид 5027 8
Штип 4966 5
Струмица 4137 11
Струга 2986 5
Кочани 2799 6
Кичево 2614 13
Гевгелија 2197 2
Неготино 2184 0
Свети Николе 1528 3
Ресен 1234 0
Крива Паланка 1227 0
Радовиш 1164 3
Берово 1033 1
Делчево 974 1
Дебар 959 15
Виница 886 0
Пробиштип 789 0
Валандово 671 4
Богданци 494 0
Крушево 490 0
Демир Хисар 400 0
Демир Капија 396 0
Кратово 377 0
Македонски Брод 359 0
Пехчево 269 0
Македонска Каменица 249 0
Дојран 132 0
Вкупно  156299  456 

 

 

Back to top button
Close