Абортусот забранет во уште три американски држави

epa09925577 Abortion rights proponents participate during an ’emergency rally’ after a leaked draft opinion by the US Supreme Court suggested the nation’s highest court would soon overturn the landmark Roe v Wade decision, in Atlanta, Georgia, USA, 03 May 2022. EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Законот за забрана за абортус денеска стапи во сила во уште три американски држави. Со ова, дополнително се ограничува пристапот до абортус во САД, два месеца по одлуката на Врховниот суд да го прекине тоа право.

Како што пишува Вашингтон пост, сега на 21 милион жени им е забранет абортусот или пристапот им е значително ограничен во најмалку 13 држави.

Тенеси, Тексас и Ајдахо, каде на власт се републиканци, се придружија во низата држави што донесоа привремени забрани.

Одлуката предизвика политичка бура и го стави прашањето за абортусот во центарот на кампањата за среднорочните парламентарни избори, закажани за ноември.

Back to top button
Close