АИ изрази жалење за бесот од извештајот за Украина, но останува на своите заклучоци

Невладината организација Амнести интернешнал денеска соопшти дека жали за својот извештај во кој се обвинуваат украинските вооружени сили дека ги ставаат цивилите во ризик при спроведувањето на нивните тактики, но ги повтори заклучоците што предизвикаа гневот на Киев.

„Амнести интернешнл длабоко жали за болката и гневот предизвикани од нашето соопштение за борбените тактики на украинската армија“, соопшти денеска невладината организација, потсетувајќи дека нејзин приоритет е „да се погрижи цивилите да бидат заштитени“.

Организацијата во извештајот објавен на 4 август наведе дека украинската армија ги загрозува цивилите, бидејќи воспоставува бази во населени места.

Шефот на АИ во Украина, Оксана Покалчук, вчера поднесе оставка поради извештајот, оценувајќи дека тој ненамерно и служи на руската пропаганда.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини организацијата дека ги оправдува руските напади врз Украина, додавајќи дека вештачката интелигенција „ја префрла одговорноста од агресорот на жртвата“.

АИ наведе дека во овој конфликт, како и во секој друг, приоритет е да се осигура дека цивилите се заштитени и дека тоа била единствената цел кога го објавиле последниот извештај.

„Иако целосно стоиме на нашите заклучоци, жалиме за болката што ја предизвика извештајот“, наведуваат од невладината организација.

Во извештајот направен по четиримесечна истрага, Амнести интернешнл ја обвини украинската армија за воспоставување воени бази во училишта и болници и за извршување напади од населени места, што, според организацијата, е тактика што го прекршува меѓународното хуманитарно право.

„Воените закони делумно постојат за да ги заштитат цивилите и затоа Амнести интернешнл ги повикува владите да ги почитуваат“, се додава во соопштението.

Тоа не значи, нагласуваат оттаму, дека АИ ги смета украинските сили одговорни за прекршувањата извршени од руските сили, ниту дека украинската војска не треба да презема мерки на претпазливост на друго место во земјата.

„Ништо од тоа што го документиравме за акциите на украинските сили на кој било начин не ги оправдува прекршувањата извршени од Русите“, соопшти организацијата.

„Русија е единствено одговорна за прекршувањата што ги направи врз украинските цивили“, додава АИ

Back to top button
Close