Актерите Шон Пен и Бен Стилер ставени на црната листа на Русија

epa10030666 US actor Sean Penn attends a public hearing of the House Select Committee to Investigate the January 6th Attack on the US Capitol, on Capitol Hill in Washington, DC, USA, 23 June 2022. The series of public hearings examine former US President Donald J. Trump’s role in plans to overturn the 2020 presidential election. EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

 

Уште дваесет и пет американски државјани се ставени на црната листа на Русија „како одговор на постојаните санкции на администрацијата на (Џо) Бајден против руските граѓани”, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

Актерите Шон Пен и Бен Стилер се на листата политички, културни и деловни личности, на кои им е забранет влез во Русија. Двајцата актери се најдоа на списокот поради нивната политичка верност кон Украина како одговор на руската инвазија.

 

Пен и Стилер беа гласни во нивната поддршка за Украина и беа добро прифатени од украинскиот претседател Володимир Зеленски.

На црната листа на актерите им се придружуваат неколку конгресмени и извршни директори.

Највисокорангираниот политичар во неодамнешното ажурирање на руската „црна листа” е секретарката за трговија на САД, Џина Раимондо. Претседателот Џо Бајден беше ставен на листата уште во март.

Back to top button
Close