Алкараз против Руд во финалето на УС Опен

epa10174966 Carlos Alcaraz of Spain (R) and Frances Tiafoe of the US after their semifinals match at the US Open Tennis Championships at the USTA National Tennis Center in Flushing Meadows, New York, USA, 09 September 2022. The US Open runs from 29 August through 11 September. EPA-EFE/JASON SZENES
Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се пласира во финалето на УС Опен, откако ноќеска во пет сета го надигра Американецот Френсис Тиафо.

Во меч кој траеше 4 часа и 19 минути, 19-годишниот Алкараз имаше шест аса, направи три двојни грешки и искористи 8 од 19 брејк топки. Дваесет и четиригодишниот Тиафо сервираше 15 асови, забележа шест двојни грешки и реализира три од седум брејк топки.

Шпанецот во финалето ќе се сретне со Норвежанецот Каспер Руд кој во првото полуфинале го победи Русинот Карен Хачанов со 3:1 (7:6, 6:2,5:7 и6 :2).

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Њујорк изнесува 60 милиони долари. зс

Машкото финале ќе се игра утре, а за вечер е закажан женскиот меч за трофејот во кој ќе се соочат Онс Жабур (Тунис) и Ига Швјонтек (Полска)

Back to top button
Close